Особливості вишивки Покуття

29.06.2015
pic

 

  Вишиті сорочки в різних регіонах нашої країни вражають своєю різноманітністю. Традиції кожного регіону відбилися в народній вишивці. Це призвело до появи характерних особливостей вишивки в конкретних регіонах. Збираючись купити вишиванку , варто дізнатися про ці особливості. У цій статті ми розберемо вишивку Покуття.

  Покуття є історичною місцевістю західній частині України. Вона знаходиться між річками Черемош і Прут. У цьому регіоні живуть українці, молдавани та інші національності. Назва цієї місцевості пов'язано з містечком Кути, хоча центром регіону вважається місто Коломия. Гірські райони Покуття відносять також до Гуцульщини.

  Чоловіки в цій місцевості носили довгі лляні вишиванки з коміром-стійкою. У старших чоловіків зазвичай був вишитий тільки комір, а у молодих хлопців сорочка мала вишивку і спереду.

  жіночі вишиванки

  Покутські вишиванки для жінок створювалися з льняного полотна. У святкові дні дівчата і жінки одягали сорочки з більш тонкої тканини, прикрашені широкими смугами вишивки. Як і у чоловіків, на жіночих сорочках також був комір-стійка, оброблений вишивкою. Вишивали жіночі сорочки і на манжетах. І молоді дівчата і багаті жінки носили жіночі сорочки-вишиванки з повністю вишитими спереду рукавами.

  Традиційна вишивка Покуття створювалася зеленими, чорними, червоними і жовтими нитками. Зелена вишивка виконувалася як світлим, так і темно-зеленим відтінком. Червоний колір був переважаючим в покутської вишивці, але в різних селах його відтінки відрізнялися. У Городенківському районі частіше вишивали темно-вишневим цвітом, у Коломийському - темно-червоним. У селах близько Снятина червоний колір поступався у вишивці першість чорному. Улюбленим візерунком вишивальниць Покуття були композиції з чотирикутників.

   вишиванки

  У деяких селах Снятинського і Городенківського районів зустрічалася і вишивка білим по білому. Такий технікою вишивалися геометричні орнаменти, представлені ромбами, ламаними лініями, 8-променевими розетками. Також використовували такі техніки, як вирізування, виколювання і подібні. Завдяки їм вишиванки жіночі, створені Покутськими майстринями, виглядали повітряними і легкими.

  У Снятинській вишивці орнаменти включали різні рослинні мотиви. На сорочках також вишивалися зображення птахів. У Городенківської вишивці зазвичай використовувалася техніка хрестиком. Також в цій місцевості вишивали «Коциком» - так називається досить складна техніка, яка зараз забута.

Залишити відгук
Залишіть свій відгук
Iм'я
Поставте оцiнку
Залиште відгук
Скасувати