Різні регіони нашої країни тішать любителів вишиванки різними традиціями вишивання. Завдяки таким традиціям, що склалися в кожній частині України, різноманітність вишиванок дуже велика. Це дозволяє будь-якій людині купити вишиванку на свій смак. І ми продовжуємо серію статей про традиції вишивки різних регіонів та етносів України. Зараз ми зупинимося на особливостях вишиванок лемків.
Лемки являють собою етнічну групу українців, що проживала в Карпатах на кордоні України, Польщі та Словаччини. Лемківські сорочки відрізнялися досить простими орнаментами. Однак простота вишитих візерунків сповна компенсувалася яскравими красивими тканинами. У підсумку одяг лемків виглядала дуже яскраво і нарядно.
На більшості сорочок лемки вишивали зірочки або ромби. У вишиванок мався стоячий комір, який також вишивали смужками до двох сантиметрів. Нерідко у лемківських вишиванок були присутні і вишиті манжети.
Чоловіки на Лемківщині носили скромно вишиті сорочки з розрізом ззаду. З сорочкою вдягали полотняні штани, ремінь і широкий плащ (чуганю), сердак або кожушок. Чоловічі лемківські сорочки були і довгими (їх носили навипуск), і короткими (їх заправляли в штани). Найчастіше вишивка на чоловічих сорочках була представлена синіми і червоними візерунками. По манжетам та коміру вишивали швом «кривулька».
Жінки на Лемківщині надягали сорочки з тонкої тканини. Довжина сорочки була до стегон, а рукава опускалися нижче ліктів. Вишивалися такі сорочки теж досить скромно. Жіночі вишиванки прикрашалися переважно геометричним орнаментом.
Іншими елементами народної жіночого одягу лемків були спідниця з нашитими стрічками, фартушок, безрукавка, намітка, крайка. На безрукавці (лейбики) також часто вишивали візерунки. Жіночі сорочки найчастіше вишивалися хрестиком. Нитки для роботи використовувалися червоні і сині. Вузькими візерунками прикрашалися манжети і комір.
Лемки вишивали також і традиційний для них жіночий головний убір - фацелик. Він представляв собою білу хустку у вигляді чотирикутника. Одягаючи фацелик на голову, один його кут ховали під низ. Найчастіше лемківський орнамент вишивався тільки на одному вишитому кінці такого хустки, що звисав ззаду. Але бувало, весь фацелик прикрашався квітковими візерунками вишивки.
Пропонуємо вам також ознайомитися з іншими регіональними особливостями вишиванок.