Особливості гуцульських вишиванок.

11.03.2015
pic

 

  Вишиванки в наш час з'являються в гардеробах багатьох українців. Хтось вже придбав або вишив для себе сорочку, а хтось лише збирається купити вишиванку. Тому інтерес до історії вишивки та регіональних її особливостей не дивує. Ми зараз пропонуємо вам розглянути детальніше вишивку, яку створювали гуцули.

 гуцульский костюм

  Ця етнічна група проживала в західних регіонах України. Її представники і зараз живуть на Буковині, на Прикарпатті та Закарпатті, зберігши свої традиції. Оскільки гуцули жили в гірській місцевості і їздили на конях, їх одяг був пристосований саме для верхової їзди. Для одягу чоловіків були характерні білі сорочки і довгі білі, червоні або чорні штани. Також гуцули одягали кептар, чоботи та торбу через плече.

  В одязі жінок була сорочка і дві запаски, що зв'язуються червоним поясом. На Буковині замість запасок носили обгортку. Жінки також одягали зверху кептар і носили торбу. Святковий одяг включала сиряк або байбарак, а також святковий капелюх з пір'ям і кутасами. Святкові жіночі вишиванки на Гуцульщині густо вишивалися в області передпліч. Часто рукава були вишиті повністю. Зараз купити жіночу вишиванку з розшитими рукавами можна і на Західній Україні, і в столиці.

 жіночий костюм

  Чоловічі гуцульські сорочки були без ворота і зборів, з дуже простим кроєм. Вони шилися з лляної або конопляної тканини. Їх прикрашали вишивкою по подолу, плечовим швах, краях пазухи, рукавах і обшивки. Жіночі сорочки були довші - до кісточок.

  На гуцульських вишиванках зустрічалися дуже різноманітні орнаменти - і геометричні, і рослинні, і їх поєднання. Але саме геометричний орнамент є основним в гуцульській вишивці. З геометричних візерунків часто вишивали ромби і полуромби, поєднуючи їх горизонтально і вертикально. Також на гуцульських сорочках вишивалися квадрати, трикутники, кола, хрести, плетінки, зубці й інші фігури.

 узор вышиванки

  Вишивали на Гуцульщині вовняними, лляними (спряденной вручну), металевими, золотистими, срібними нитками, блискітками, бісером, коралами. Одяг також прикрашали гудзиками, стрічками, аплікаціями з хутра. Серед технік найбільш часто використовуваними були косичка, настил (соснівка), хрестик, низина, стебнівка, ключка, хрестик, штапівка, обмітка та інші.

 головной убор

  Що стосується кольору, то для гуцульських сорочок характерна полихромность. Червоний колір був домінуючим і зустрічався в безлічі відтінків. Крім червоного у вишивці гуцулів було багато жовтого, зеленого, чорного та синього кольорів.

Залишити відгук
Залишіть свій відгук
Iм'я
Поставте оцiнку
Залиште відгук
Скасувати