Ми продовжуємо серію статей про регіональні традиції вишивки. Сьогодні ми зупинимось на особливостях вишивання бойків.
Вишиванки все частіше зустрічаються не тільки на фестивалях та святкових подіях, але і на вулицях в будній день. Інтерес до такого українського одягу вже багатьох спонукав купити вишиванку в Києві . Також чимало людей почало цікавитися історією та українськими традиціями. Зокрема, багатьом цікаво, які вишиванки створювали і носили в їх регіоні. Зараз ми зупинимося на вишивці бойків.
Бойки - це етнічна група жителів західного регіону України Закарпаття. Відзначимо, що в бойківської вишивки більше, ніж у вишивці інших регіонів, збереглися елементи стародавніх східнослов'янських орнаментів. У вишивці бойків є всі основні риси, характерні для української вишивки в цілому. Ці риси стосуються мотивів орнаментів, композицій і колориту.
Типовим для бойківської національного одягу є прикраса орнаментами зібраних складок. Їх густо вишивали косими стібками. Такий прийом вишивки називають обмітанням. Іншими часто використовуваними бойками техніками були виколювання, вирізування, хрестик, низина, гладь і вибивання. У бойківських сорочках вишивали нагрудну частину, рукави, а також вставки. При цьому нерідко поєднували різні техніки.
Подивитися на давні і сучасні зразки бойківських вишивок ви можете в музеях Києва, Ужгорода, Львова, Івано-Франківська, Стрия та Дрогобича.
Орнаменти на бойківських сорочках були в основному зроблені з геометричних фігур. Вони були представлені лініями - косими, прямими, зубчастими, ламаними. Поєднуючи таки лінії, майстрині створювали складні і прості геометричні візерунки. Особливо часто бойківські жіночі або чоловічі сорочки-вишиванки вишивали ламаними лініями. Такий мотив називався «каракулі». Він також часто містився на чоловічі штани, жіночі плахти, безрукавки, часто був ускладненим і доповнений іншими візерунками.
Іншими поширеними фігурами на бойківському одязі були квадрати і ромби. Вони були представлені безліччю варіантів, часто доповнювалися зубцями, виступами, відростками, трикутниками. Рослинні орнаменти застосовувалися бойківськими майстринями рідше. При цьому вони були мальовничими, продуманими за колірною гамою і відрізнялися багатством мотивів.
Бойки найчастіше вишивали червоним, вважаючи його захищає від лих кольором. У XIX сторіччі бойківські сорочки вишивалися в основному червоним і чорним кольором, а вже у XX столітті - синім і червоним. Після 20-х років вишивка бойків стала більш поліхромною, але червоний залишився домінуючим.