Символіка українських вишиванок

07.02.2014
pic

Яких тільки символів і візерунків не зустрінеш на українській вишитій сорочці! Однак, мало хто знає, що всі орнаменти глибоко символічні і підходять далеко не для кожної людини. Саме тому, наприклад, існує поділ на дорослі, юнацькі та дитячі вишиванки. Адже справа зовсім не в розмірах, а в глибокому символізмі, який закладений на полотні у вигляді орнаменту. Перш ніж купити вишиванку, ви повинні запитати про те, що означають символи та орнаменти, вишиті на ній. У давні часи в Україні вишита сорочка служила не просто одягом, а оберегом.

Чоловіча та жіноча символіка

Здавна вважалося, що в чоловікові закладено духовне начало, тоді як втілювати матерію покликана жінка, що на практиці означає не що інше, як народжувати дітей. Одвічними чоловічими символами є всілякі знаки вогню, у тому числі і так звані «баранячі роги», які на вишиванках зображувалися у вигляді ромбічної решітки. До традиційної чоловічої символіці також відноситься знак Сонця, який може бути або ж у вигляді прямого хреста або ромба з променями.

Жіноча символіка обертається навколо символу берегині, матері роду, цариці, хранительки вогнища. Ці символи являють собою фігурку з піднятими або опущеними руками. Підняті руки означають, що жінка просить допомоги у небес, а опущені - те, що вона сама благословляє своїх дітей. До споконвічних жіночих символів можна також віднести і символ у вигляді букви Х, що позначає урожай. Однак, рідко сорочка вишивається тільки жіночими або тільки чоловічими символами. Найчастіше вони чергуються, так як в кожній людині закладено як жіноче, так і чоловіче начало, інь і ян.

Дівоча та юнацька символіка

На сорочках для молоді найчастіше зображали восьмиконечну зірку, яка позначала Бога-творця і єдиний духовний початок. Зірка вважалася знаком Сонця, а також тією зіркою, під якою народилася людина. На дівочих сорочках вишивали квіти - знак невинності і процвітання роду. Саме тому на весільному вбранні зображували багато квітів, так як дівчина повинна була стати берегинею вогнища і забезпечити процвітання роду. А вишиванка із зображенням ягід і плодів - для дорослих жінок, тобто тих, які вже народили дитину (плід), тим самим забезпечивши процвітання роду. На сорочках для юнаків найчастіше вишивали листя дуба. І не дивно, адже здавна в Україні дуб вважається символом сили і мужності.

Символи родючості

Наші предки дуже серйозно ставилися до символіки і до того, як вона може впливати на життя людини. Старі люди вірили, що правильно підібраний символ зможе прикликати удачу, допомогти вийти заміж або посприяти жіночому зачаттю. Так, на сорочках молодих обов'язково вишивали одвічний символ родючості - ромб з хрестом всередині, а в кожній частині - крапка, що позначає насіння. Ромб являв собою ідеограму засіяного поля. Вишиванки з такими знаками носили до того часу, поки жінка не завагітніє. На Закарпатті, наприклад, коли діти вже народилися, символи родючості на одязі замінювали на інші, так як продовження роду більше не було потрібно.

Символи для старших людей

В принципі, спеціальних символів і візерунків для людей похилого віку не було. Єдине - намагалися уникати зображення квітів і не використовували яскраві нитки. Щоб, приміром, зробити червоний колір більш приглушеним нитки опускали в настоянку з дубової кори.

У центральних областях і на Лівобережжі вишивали так звані сорочки для поховання. Використовували переважно білі нитки і ні в якому разі не використовували техніку мереживного шиття або вишивку гладдю, щоб не пошкодити структуру тканини. Це робилося для того, щоб на тому світі ніщо «не тривожило душу похованого». А от у Західній Україні людей ховали у весільних сорочках, щоб на тому світі душі чоловіка і дружини змогли зустрітися і навіки бути разом.


Залишити відгук
Залишіть свій відгук
Iм'я
Поставте оцiнку
Залиште відгук
Скасувати