Регіональні особливості українських вишиванок

17.02.2014
pic

Ось уже декілька століть українці прикрашають одяг різноманітними вишитими візерунками та орнаментами. Українська національна вишиванка відома, популярна і затребувана далеко за межами України. Вишиванки у різних регіонах країни значно відрізняються одна від одної як технікою самої вишивки, так і формою, кольоровою гамою і візерунками.

Деякі техніки накладення стібка і візерунки можна зустріти тільки в певній етнографічній частини України. Так, сьогодні відомо понад 100 різних технік накладення стібка. Своя індивідуально - неповторна манера вишивки є в кожній області. Люди, які цікавляться традиціями українських вишиванок при першому погляді на сорочку зможуть визначити, в якому регіоні України вона була зроблена.

У Полтавській області рушники і сорочки вишивають гладдю і тільки білими нитками. Лише в дуже рідкісних випадках дівчата могли використовувати сірі або червоні нитки. Вишиті візерунки на маніжках сорочки обводили чорними, рідше кольоровими, смужками.

На Поліссі вишивка відрізняється певною строгістю і простотою. Геометричні фігурки повторюються кілька разів, тим самим утворюючи один нерозривний орнамент. Найчастіше використовували червоні нитки.

Досить прості, але в той же час неповторні орнаменти притаманні Волинській вишивці. Виконувалася вона на білому або сірому льняному полотні червоною ниткою. Найбільш популярними були геометричні візерунки, проте в північній частині регіону переважали рослинні орнаменти - ягоди, квіти, листя.

У Південній Україні особливо популярний рослинний орнамент і техніка вишивки хрестиком. У цьому регіоні використовують широку кольорову палітру.

У Харківській області вишивка виконувалася грубою червоною ниткою з використанням техніки «хрестиком», в результаті чого візерунки виглядали рельєфними. Однак, саме в цьому регіоні не можна визначити одну переважаючу техніку або орнамент. Харківські майстрині запозичили орнаменти та візерунки з різних областей України. Тому, різноманітності технік і малюнків на харківських вишитих сорочках можна тільки позаздрити.

Унікальною технікою вишивки володіє Чернігівщина. Техніка полягає в тому, що стібки робляться дуже тонкими нитками. Якщо дивитися здалеку, то створюється враження, що сорочки вишиті бісером. До речі, саме Чернігівський регіон один з небагатьох в Україні, де майстрині дійсно створюють цілі твори мистецтва, використовуючи бісер для вишивання. Вражає різноманітність візерунків і колірна гамма чернігівських вишиванок - це найрізноманітніші геометричні та рослинні візерунки, виконані поєднанням білих, червоних і чорних ниток.

Що стосується Київщини, то тут переважає переплітання в одній роботі різних орнаментів (рослинних і геометричних). Найбільш популярними є зображення виноградної лози, шишок, ромбів і квадратів. Майстрині використовують яскраво-червоні і білі нитки. Для того, щоб виділити окремі елементи орнаменту, вони ніби обводяться чорною ниткою .

Подільські майстрині на одній і тій же сорочці можуть використовувати кілька різних технік та видів швів - хрестиком, гладдю, ручним швом. Більшість вишиванок дуже яскраві і барвисті, використовується широка кольорова палітра. Найчастіше, орнамент виконаний переважно в одному кольорі, проте дрібні деталі вишиваються різнокольоровими нитками. За рахунок цього подільські вишиванки жіночі і чоловічі виглядають дуже строкато і яскраво.

Тернопільські візерунки виглядають досить опукло за рахунок щільних стібків. Орнаментом повністю прикрашають рукава сорочок. Найчастіше використовують тільки одну нитку - червону або чорну - однак, візерунки обов'язково обшиваються тонкою ниткою контрастного кольору.

Вінницька традиційна вишивка об'єднала в собі мало не всі існуючі техніки та орнаменти. Однак, не дивлячись на це, у виробі все одно переважає один колір.

Неймовірною різноманітністю візерунків і орнаментів здавна славиться і Карпатська вишивка. Це і зображення тварин, і квітів, і дерев, і різних геометричних фігур в поєднанні один з одним. При чому, унікальні особливості вишивки має чи не кожне село. Саме карпатські сорочки по праву вважаються найбільш колоритними.

Львівські майстрині залишають вільний білий простір між елементами вишивки. За рахунок цього візерунки на сорочках виглядають легкими і повітряними. Для цього регіону також характерне поєднання в одному виробі різних візерунків і орнаментів.

Буковинська вишивка славитися різноманітністю матеріалів для вишивання. Тут використовують срібні і золоті нитки, шовк, бавовну, бісер. Застосовуються найрізноманітніші техніки та орнаменти.

Різноманітність композицій, візерунків, орнаментів і колірних рішень можна зустріти на гуцульських вишиванках. Домінує червоний колір, який вельми вдало поєднують із зеленим і жовтим. Популярними орнаментами є рослинний і геометричний.

Відмінною особливістю закарпатських сорочок є широке використання зигзага в якості орнаменту. Колірна гамма - червоно-чорна .

Вишиванки кожного з регіонів України по-своєму унікальні і незвичайні, мають ряд відмітних переваг. Сьогодні українські вишиванки користуються все більшою популярністю у зв'язку з підвищенням інтересу до етнографічного стилю в цілому. Якщо ви хочете купити вишиванку, тоді ми з радістю готові надати вам свої послуги. У нас ви зможете знайти різноманітні сорочки, зібрані з різних куточків України.

Залишити відгук
Залишіть свій відгук
Iм'я
Поставте оцiнку
Залиште відгук
Скасувати
{reviews_total_count} 2
- 2016-05-14 21:12
жаль що не всі регіони України, а так би дулоб 5 зірок
Відповісти на відгук
Iм'я
Вкажіть відповідь
- 2014-09-20 14:49
Це дуже класний сайт із тих що я бачила
Відповісти на відгук
Iм'я
Вкажіть відповідь