Традиційний жіночий одяг: корсетки та станики

28.07.2014
pic

Автор Марина Тіщенко

Etno-vyshyvanka.kiev.ua продовжує знайомити своїх читачів з елементами українського національного одягу. Сьогодні піде мова про корсет чи корсетку.

На території України корсетки відомі, починаючи з XVII століття. Це безрукавка, яка шиється “до стану” (звідси інша назва - стайник) чи “до талії”. Здебільшого цей вид одягу був поширений у Східній Україні.

Корсети були різної форми та довжини, ніколи не мали підкладки. Шилися здебільшого з тонкої бавовняної тканини - оксамиту або шовку. Корсети для заможніх панянок шили із більш дорожчих тканин - брокату, алтабасу, камки, китайки, фаландишу, адамашки та мали багатше оздоблення.


Корсети для заможніх панянок мали багатше оздоблення


Шовкові та вовняні стайники обшивалися чорними або вишневими оксамитовими нитками, а оксамитові - червоними або блакитними стрічками.


Бавовняна корсетка, окантована бархатом


Довжина корсетки могла бути по коліна або по пояс. Довгі носили здебільшого в Полтавській області, а короткі - у західній частині України. Дуже короткі корсетки з застібками посердині називали лейбиками.


Станик або лейбик, одяг львіських міщанок XVII століття


Станик, XVII століття

 

Корсетка могла мати “вуса” - складки на спині. Їх могло бути 5 або 7. “Вуса” робили одяг більш пишним, наближаючи жіночий браз до дам епохи бароко. Цікаво, що складки мали лише жіночі корсетки, тоді як дівочі були більш вузькими и короткими.


Корсетки з вусами

 

Застібувалися корсетки або з лівого боку або посередині. Галицькі панянки носили короткі корсетки, котрі застібувалися посередині і ледь сходилися на грудях. Така мода прийшла в галичину із Західної Європи.

Застібувалися корсетки переважно з лівого боку


Корсетка. Сучасна реконструкція.


Галицькі панянки носили короткі корсетки, котрі застібувалися посередині 


Корсети носили усі - як багаті панянки, так і прості дівчата. Подібно намисту, корсетка була показником фінансковго стану та соціального сатусу - чим дорожча тканина  та пишніше оздоблення, тим багатша дівчина. Купити український традиційний жіночий костюм дівчата могли на спеціалізовних ринках, або ж по індивідуальногому замовленню у кравчині.

Відсутність рукавів та глибокий виріз дозволяли відкрити усю красу дівочої вишитої сорочки. Корсетки ідеально поєднувалися із будь яким видом одягу і робили образ більш ошатним та святковим. Ба більше, корсетки періоду  XVII-XIX століття можна носити і сьогодні, адже виглядають вони стильно та сучасно. Купити корсетки, котрі являються стилізацією українсього традиційного вбрання ви можете у нашому інтернет-магазині. Наші корсетки повністю повторюють крій, оздоблення та матеріал виробів XVII-XIX століття.


Відсутність рукавів та глибокий виріз дозволяли відкрити усю красу дівочої вишитої сорочки


Як відомо, перші корсети-шнурівки виникли у другій половині XV століття в Іспанії. В Італії та Франції ідеалом вважалася жіноча талія в 33 см, туго затягнута в корсет. Жінки сліпо слідували новій моді, жертвуючи свом здоров’ям. Вузькі корсети настільки туго стягували тіло, що навіть пошкоджували внутрішні органи та порошували кровообіг.

Українські ж дівчата носили інші корсетки - вони виконували здебільшого естетичну функцію, тобто прикрашали і урізноманітлювали ансамбль жіночого костюма. Хоча в Галичині дівчата дійсно носили досить вузькі корсети, котрі ледь сходилися на грудях.


Сучасні варіації корсеток від дизайнера Люби Чернікової


Ипсользовать материал можно только со ссылкой на источник и указанием имени автора. Несанкционированное использование материала наказуемо согласно "Закона Украины об авторском праве" и "Криминального кодекса Украины" (Статья 176).

Оставить отзыв
Оставьте свой отзыв
Имя
Поставьте оценку
Оставьте отзыв
Отменить